15.5.2024Kalendář akcí - Přidána akce CHESS RAPID MEDLOVICE 2024 „O POHÁR STAROSTKY“ VI. ročník (včetně propozic)
10.5.2024Kalendář akcí - Přidána akce Zlínský pro mládež 2024 – 1. turnaj (včetně propozic)
8.5.2024Nový článek: Série GP mládeže Zlínského kraje zná své vítěze

1. VASTO Tour - nový ročník zahájen

Na státní svátek 17. listopadu byl rozehrán letošní čtyřturnajový seriál 1. VASTO Tour ve Francově Lhotě. Hraje se tradičně sedm partií v tempu 2 krát 15 minut, šachisté jsou dle věku rozděleni do tří kategorií: H-10, H-12 a H-16. V kategorii H-16 mohou hrát i šachisté sedmnáctiletí a osmnáctiletí, ti ovšem mimo celkové pořadí.

V nejmladší věkové skupině zasedlo ke čtyřiašedesáti polím dvaadvacet chlapců a dívek, mezi nimi i nejmladší účastník, teprve čtyřletý Patrik Řezníček, který navštěvuje šachový kroužek na ZŠ Integra Vsetín. A právě tento klouček způsobil doslova pozdvižení v sále, neboť své více jak dvakrát starší protivníky pořádně proháněl. Nakonec z toho bylo neuvěřitelné třetí místo, když ani jednou neprohrál a dosáhl 5 bodů. Suverénem desetiletých byl nedávný mistr Moravy a Slezska Ondra Vraj z Hošťálkové se 6½ bodem, stříbrná medaile patřila Jiřímu Ptáčkovi z Karolinky za 5½ bodu.

Zlato mezi jedenatřiceti šachisty v kategorii do dvanácti let získal Karel Vraj z Hošťálkové, druhý skončil jeho oddílový kolega Adam Březina a třetí Petr Daniš z Valašského Meziříčí, všichni získali 6 bodů. Ve vyrovnaném boji na špici kategorie do šestnácti let, do níž nastoupilo dvacet pět chlapců a dívek, nejlépe hrála pomocná kritéria do karet Jakubu Krejčovi z Hošťálkové, druhý byl Michal Horňák z Brumova a třetí Josef Bednařík z Hošťálkové, všichni dosáhli 5½ bodu.

Série 1. VASTO Tour pokračuje po novém roce. Pořádající Valašský šachový klub mládeže zajistil další turnaje v tomto pořadí: v sobotu 28. ledna se bude hrát v Horní Lidči, v sobotu 3. března na Bystřičce a v úterý 8. května seriál vyvrcholí turnajem na ZŠ Integra Vsetín. Kdo ještě nenaskočil, má pořád šanci do Tour se zapojit a hrát o vavříny nejvyšší. Do celkového pořadí v jednotlivých kategoriích se počítají tři nejlepší výsledky ze čtyř turnajů.

Kompletní výsledky z turnaje ve Francově Lhotě jsou zde, fotky můžete zhlédnout zde.