16.2.2018Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
14.2.2018Kalendář akcí - Přidána akce Turnaj Přátelství (včetně propozic)
Nový článek: Olympiáda dětí a mládeže - hodnocení
Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Propozice krajské výpravy na Turnaj přátelství 30.03.-01.04.2018)

Sto jeden šachista na vsetínském turnaji GP

Naposledy se turnaje Grand Prix Zlínského kraje mládeže zúčastnilo více než sto žáků v únoru 2009 ve Zlíně. Nyní tedy znovu padla stovka ve vsetínském Alcedu - středisku volného času, kam přijela i šestičlenná výprava ze slovenské Lysé pod Makytou. Nejpočetnější byla kategorie do deseti let - 40 šachistů, v kategorii do dvanácti let hrálo 35 šachistů a v kategorii do čtrnácti let se zúčastnilo šachistů 26.

Ve skupině nejmladší nastala paradoxně nejdramatičtější situace až po skončení turnaje a vytisknutí výsledků. To se najednou zjistilo, že v šestém kole byl ledabyle nahlášen výsledek vzájemného utkání bratří Opluštilů z Postoupek. Bohužel opačně. A tak nezbývalo, než aby se sešla čtveřice rozhodčích, ředitel turnaje a také trojice zvolené odvolací komise, aby byla nastalá situace vyřešena. Pokud možno tak, aby bylo co nejméně komukoliv ublíženo. Rozhodnutí nakonec padlo jednomyslné, opravit výsledek ze šestého kola a sedmé kolo ponechat ve výsledcích tak, jak bylo odehráno.

Při závěrečném vyhodnocování však byli všichni přítomní s nastalou situací seznámeni, aby se do budoucna vyvarovali nepříjemným možným důsledkům a lépe sledovali průběžné výsledky. Ty byly po pátém a šestém kole vyvěšeny a bylo na ně upozorňováno. Protože kluci do deseti let si ne vše dokážou sami zkontrolovat, je dobré, aby to za ně sledovali též vedoucí výprav či trenéři. Ale teď k samotným výsledkům.

Kategorie do deseti let byla na prvních místech velice vyrovnaná, čtyři kluci měli po šesti výhrách, a tak se o rozdělení medailí rozhodlo dle pomocných kritérií. Zlato na krku a pohár za vítězství si do Hošťálkové odvezl Karel Vraj, stříbrný byl Pavel Budík ze Zbrojovky Vsetín a bronzový hošťálkovský Adam Březina. Nejlepší mezi děvčaty byla tradičně Klárka Dančáková z Hošťálkové, která si už zajistila účast na zářijovém mistrovství ČR v rapidu. To o dvě postupová místa se v kategorii chlapců v posledním turnaji, který se uskuteční ve Zlíně 21. května, strhne velký boj mezi Karlem Vrajem, Davidem Opluštilem, Pavlem Budíkem, Kryštofem Suchánkem ze Zlína a Adamem Březinou.

V kategorii do dvanácti let zvítězil Matyáš Kovařík ze Zbrojovky Vsetín. Druhý skončil Mirek Rakušan z Postoupek, oba kluci dosáhli při vzájemné remíze 6,5 bodu. Třetí Filip Paul ze Zlína získal 5 bodů. Nejlepší mezi dívkami byla na celkově výborném čtvrtém místě Erika Náplavová z Osvětiman. Matyáš Kovařík je už celkovým vítězem této věkové kategorie a ve Zlíně si zahraje se šachisty z nejstarší věkové skupiny. Nejblíže ke druhému postupovému místu má Mirek Rakušan, ale své poslední slovo určitě neřekli ani zlínský Martin Hronek, příjemné letošní překvapení z Kunovic Michal Mašíček, nebo také Filip Paul či hošťálkovský Jakub Gálík. Vzhledem k nestejnému počtu účastí na turnajích tak bude situace až do posledního tahu určitě velmi zamotaná. Děvčata už mají také jistotu, s Erikou Náplavovou pojede na MČR i její oddílová kolegyně Leona Černochová.

Otevřený přebor Starého Města, tak by se daly charakterizovat výsledky v kategorii do 14 let. První Pavel Němec - 6 bodů, druhý Ondra Stuchlý - 5,5 bodu, třetí Franta Mrkus - 5 bodů. Ze dvou zúčastněných děvčat byla úspěšnější Julie Šimčáková z Postoupek, která už má také zajištěnu účast na MČR. To mezi kluky je pořádná motanice a ve hře jsou dokonce tři postupová místa. Musíme si odmyslet po třech turnajích zatím nejvýše umístěné Frantu Mrkuse a Ondru Stuchlého, kteří mají zajištěnu přímou účast na MČR v kategorii do dvanácti let, a také staroměstskou Martinu Fuskovou, jež bude hrát MČR mezi dívkami do čtrnácti let. Proto je v tuto chvíli ještě sedm kandidátů na postup: Jakub Zatloukal a Pavel Tománek z Boršic, Pavel Němec a Richard Štefaník ze Starého Města, Lukáš Gabryš ze Zbrojovky Vsetín, Michal Scheichenost z Postoupek a Karel Kachtík z Hošťálkové.

Za zdárný průběh turnaje chci poděkovat rozhodčím jednotlivých skupin Vladislavu Hrtáňovi, Vladislavu Bambuškovi a Miroslavu Bělíčkovi, na komputeru sedícímu Martinu Klímovi a také Josefu Bednaříkovi, který pomáhal v nejmladší kategorii. Také chci poděkovat členům odvolací komise Pavlu Růčkovi, Daliboru Peňázovi a Martinu Šenkýřovi, kteří tentokrát nebyli jen formálně působící. A nakonec všem, kteří se zúčastnili pomoci při úklidu a stěhování nábytku ze hracího sálu.

Výsledky můžete studovat na chess-results, nebo v excelových tabulkách zde. Celkové součty po třech turnajích Grand Prix Zlínského kraje naleznete zde, fotografie ze vsetínského turnaje zde. Z oddílových webů se zatím článek objevil na webu Postoupek a Zlína.