13.12.2019Nový článek: Program, volební řád a nominace na 19. konferenci Šachového svazu Zlínského kraje
9.12.2019Soutěže družstev: Regionální přebor Uherské Hradiště (4. kolo – oprava)
Nový článek: 19. konference Šachového svazu Zlínského kraje proběhne 11. února 2020 ve Zlíně

Sto jeden šachista na vsetínském turnaji GP

Naposledy se turnaje Grand Prix Zlínského kraje mládeže zúčastnilo více než sto žáků v únoru 2009 ve Zlíně. Nyní tedy znovu padla stovka ve vsetínském Alcedu - středisku volného času, kam přijela i šestičlenná výprava ze slovenské Lysé pod Makytou. Nejpočetnější byla kategorie do deseti let - 40 šachistů, v kategorii do dvanácti let hrálo 35 šachistů a v kategorii do čtrnácti let se zúčastnilo šachistů 26.

Ve skupině nejmladší nastala paradoxně nejdramatičtější situace až po skončení turnaje a vytisknutí výsledků. To se najednou zjistilo, že v šestém kole byl ledabyle nahlášen výsledek vzájemného utkání bratří Opluštilů z Postoupek. Bohužel opačně. A tak nezbývalo, než aby se sešla čtveřice rozhodčích, ředitel turnaje a také trojice zvolené odvolací komise, aby byla nastalá situace vyřešena. Pokud možno tak, aby bylo co nejméně komukoliv ublíženo. Rozhodnutí nakonec padlo jednomyslné, opravit výsledek ze šestého kola a sedmé kolo ponechat ve výsledcích tak, jak bylo odehráno.

Při závěrečném vyhodnocování však byli všichni přítomní s nastalou situací seznámeni, aby se do budoucna vyvarovali nepříjemným možným důsledkům a lépe sledovali průběžné výsledky. Ty byly po pátém a šestém kole vyvěšeny a bylo na ně upozorňováno. Protože kluci do deseti let si ne vše dokážou sami zkontrolovat, je dobré, aby to za ně sledovali též vedoucí výprav či trenéři. Ale teď k samotným výsledkům.

Kategorie do deseti let byla na prvních místech velice vyrovnaná, čtyři kluci měli po šesti výhrách, a tak se o rozdělení medailí rozhodlo dle pomocných kritérií. Zlato na krku a pohár za vítězství si do Hošťálkové odvezl Karel Vraj, stříbrný byl Pavel Budík ze Zbrojovky Vsetín a bronzový hošťálkovský Adam Březina. Nejlepší mezi děvčaty byla tradičně Klárka Dančáková z Hošťálkové, která si už zajistila účast na zářijovém mistrovství ČR v rapidu. To o dvě postupová místa se v kategorii chlapců v posledním turnaji, který se uskuteční ve Zlíně 21. května, strhne velký boj mezi Karlem Vrajem, Davidem Opluštilem, Pavlem Budíkem, Kryštofem Suchánkem ze Zlína a Adamem Březinou.

V kategorii do dvanácti let zvítězil Matyáš Kovařík ze Zbrojovky Vsetín. Druhý skončil Mirek Rakušan z Postoupek, oba kluci dosáhli při vzájemné remíze 6,5 bodu. Třetí Filip Paul ze Zlína získal 5 bodů. Nejlepší mezi dívkami byla na celkově výborném čtvrtém místě Erika Náplavová z Osvětiman. Matyáš Kovařík je už celkovým vítězem této věkové kategorie a ve Zlíně si zahraje se šachisty z nejstarší věkové skupiny. Nejblíže ke druhému postupovému místu má Mirek Rakušan, ale své poslední slovo určitě neřekli ani zlínský Martin Hronek, příjemné letošní překvapení z Kunovic Michal Mašíček, nebo také Filip Paul či hošťálkovský Jakub Gálík. Vzhledem k nestejnému počtu účastí na turnajích tak bude situace až do posledního tahu určitě velmi zamotaná. Děvčata už mají také jistotu, s Erikou Náplavovou pojede na MČR i její oddílová kolegyně Leona Černochová.

Otevřený přebor Starého Města, tak by se daly charakterizovat výsledky v kategorii do 14 let. První Pavel Němec - 6 bodů, druhý Ondra Stuchlý - 5,5 bodu, třetí Franta Mrkus - 5 bodů. Ze dvou zúčastněných děvčat byla úspěšnější Julie Šimčáková z Postoupek, která už má také zajištěnu účast na MČR. To mezi kluky je pořádná motanice a ve hře jsou dokonce tři postupová místa. Musíme si odmyslet po třech turnajích zatím nejvýše umístěné Frantu Mrkuse a Ondru Stuchlého, kteří mají zajištěnu přímou účast na MČR v kategorii do dvanácti let, a také staroměstskou Martinu Fuskovou, jež bude hrát MČR mezi dívkami do čtrnácti let. Proto je v tuto chvíli ještě sedm kandidátů na postup: Jakub Zatloukal a Pavel Tománek z Boršic, Pavel Němec a Richard Štefaník ze Starého Města, Lukáš Gabryš ze Zbrojovky Vsetín, Michal Scheichenost z Postoupek a Karel Kachtík z Hošťálkové.

Za zdárný průběh turnaje chci poděkovat rozhodčím jednotlivých skupin Vladislavu Hrtáňovi, Vladislavu Bambuškovi a Miroslavu Bělíčkovi, na komputeru sedícímu Martinu Klímovi a také Josefu Bednaříkovi, který pomáhal v nejmladší kategorii. Také chci poděkovat členům odvolací komise Pavlu Růčkovi, Daliboru Peňázovi a Martinu Šenkýřovi, kteří tentokrát nebyli jen formálně působící. A nakonec všem, kteří se zúčastnili pomoci při úklidu a stěhování nábytku ze hracího sálu.

Výsledky můžete studovat na chess-results, nebo v excelových tabulkách zde. Celkové součty po třech turnajích Grand Prix Zlínského kraje naleznete zde, fotografie ze vsetínského turnaje zde. Z oddílových webů se zatím článek objevil na webu Postoupek a Zlína.