16.4.2024Nový článek: Usnesení konference ŠSZK
Nový článek: Krajský přebor škol ve Zlíně zná vítěze
7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024

1. VASTO Tour pokračovala turnajem v Hošťálkové

Mezinárodní série 1. VASTO Tour pokračovala v sobotu 12. února v Hošťálkové. Oproti předchozím výpravám se přidali i další šachisté, zejména početný zájezd Sokola Skalička a také nově pětičlenná výprava dětí z Valašského Meziříčí. Celkem 89 šachistů hrálo opět sedm kol v tempu 2 krát 15 minut, věková kategorie do deseti let byla obsazena 37 hráči, do dvanácti let 31 hráči a nejstarší kategorie do šestnácti let 21 hráči.

Turnaj zaznamenal několik pěkných objevů. Nejmladší šachista, teprve pětiletý Štěpán Řezníček, který navštěvuje kroužek na ZŠ Integra Vsetín, se ve svém prvním turnaji z poslední šachovnice postupně prokousával dopředu a dosáhl v sedmi kolech úctyhodného 4,5 bodu a krásného 9. místa mezi téměř dvakrát staršími soupeři. Svoji první zlatou medaili si vybojoval v nejmladší kategorii zcela po zásluze sedmibodový Pavel Budík ze Zbrojovky Vsetín, který v poslední době hraje v opravdu pohodové formě. Na druhém místě další milé překvapení, tentokrát z Valašského Meziříčí - Petr Daniš. Třetí Klárka Dančáková z Hošťálkové si z turnaje odnáší bronz za pět bodů. A k bronzové medaili dostala navrch i zlatou jako nejlepší dívka.

V kategorii do 12 let se objevili i dva šachisté, kteří mohli hrát v kategorii nejmladší, ale zvolili si silnější podobu měření svého šachového umu. Byli to celkově třetí Vojta Jiříček ze Skaličky s 5,5 bodem a na druhém místě skončivší Karel Vraj z Hošťálkové se 6 body. Stejného počtu bodů dosáhl i vítěz Jakub Jiříček ze Skaličky. Nejlepší dívkou se stala celkově pátá Veronika Richterová z Valašské Bystřice, které však skvěle sekundovaly i dvě čtyřbodové Adély. Adéla Jašková z Huslenek obsadila jedenáctou a Adéla Bierská ze ŠK Integra Vsetín dvanáctou příčku.

V kategorii nejstarších šachistů se utkalo i několik již ostřílených hráčů ze soutěží dospělých. Dominoval však jasně Lukáš Vozák Ze Skaličky, který ani jednou nezaváhal. Druhý Josef Bednařík z Hošťálkové i třetí Pavel Horňák z Brumova dosáhli 5 bodů. Tohoto počtu bodů dosáhl i celkově čtvrtý Vojtěch Plachtovič ze ZŠ Jablůnka, jenž skončil na čtvrtém místě. Působil na mnohé své zkušenější soupeře jako zjevení - byl to totiž jeho první šachový turnaj jednotlivců v životě.
Třetí pokračování série 1. VASTO Tour uspořádá Valašský šachový klub mládeže díky skvělé spolupráci s oddílem Sokol Skalička poprvé mimo vsetínský region. Turnaj ve Skaličce se uskuteční v sobotu 2. dubna, poslední díl série proběhne v sobotu 7. května na vsetínské ZŠ Integra.

Poděkování za hladký průběh hošťálkovského turnaje i skvělou atmosféru při závěrečném předávání cen patří všem zúčastněným šachistům i dospělým, kteří své děti doprovázeli. A také rozhodčím - Vladislavu Bambuškovi, Ondřeji Karlíkovi a Karlu Hurtovi, kteří dohlíželi na dodržování pravidel v jednotlivých skupinách, a Martinu Klímovi, jenž seděl na komputeru. Výsledky v excelovských tabulkách můžete studovat zde, nebo na chess-results, několik fotografií možno zhlédnout zde.