16.7.2018Kalendář akcí - Přidána akce Memoriál Křížka a Grabce (včetně propozic)
15.7.2018Nový článek: Hodnocení krajské výpravy na Vsetín 2018
Nový článek: KP jednotlivců v praktickém šachu
Kalendář akcí - Přidána akce KP v praktickém šachu (včetně propozic)
Nový článek: Krajský přebor jednotlivců v praktickém šachu.

Hodnocení krajské výpravy na Mistrovství Moravy

Na Mistrovství Moravy a Slezska v Koutech nad Desnou vyslal náš kraj další krajskou výpravu. Jejími účastníky byli Martin Konvička z Rožnova, Lukáš Gabryš ze Vsetína a čtveřice hráčů ze Starého Města Ondřej Stuchlý, Richard Štefaník, Tomáš Lessy a Martin Sedlačík (místo posledních dvou jmenovaných měli původně jet Honza Nekarda a Pavel Němec, ale krátce před turnajem oba onemocněli a nemohli se zúčastnit).

Hlavním cílem, se kterým jsme na Mistrovství jeli, bylo sehrát devět kvalitních partií, na všechny partie se důkladně připravit, všechny zodpovědně a kriticky rozebrat, zkrátka vydat ze sebe na Mistrovství to nejlepší. Ondra Stuchlý měl navíc výrazný výsledkový cíl – jako pátý nasazený chtěl postoupit na Mistrovství republiky. Zamíchat se do bojů o postup chtěli i Ríša Štefaník a Martin Konvička, kteří sice nepatřili k hlavním aspirantům boje o postupová místa, ale v případě výkonů na hranici svého maxima se o to mohli pokusit.

Ondra Stuchlý v kategorii H12 nakonec svůj cíl s přehledem splnil. Po porážce ve 4.kole se mu sice nepodařilo pohybovat na úplné špici turnaje, ale v rozhodujících fázích turnaje proti papírově slabším soupeřům přesvědčivě dokazoval svoji převahu a s přehledem získával rozhodující body v boji o postup. Získal 6,5 bodu a celkové 5.místo, jen o pomocné hodnocení za bronzovou medailí. S Ondrou se po celou dobu turnaje pracovalo výborně, zodpovědně se připravoval na partie a se zájmem své partie rozebíral, jeho šachová povaha je klidná a vyrovnaná a zároveň energická s velkým tahem na bránu, což jsou výborné předpoklady pro další růst. Za nedostatek bych považoval příliš úzký repertoár zahájení, navíc s některými zahájeními a variantami, které už neodpovídají Ondrově šachové vyspělosti. Dále bych Ondrovi doporučil co nejvíce se věnovat analyzování svých partií i pozic vznikajících z jeho zahájení; nejlépe takto analyzovat se silnějšími hráči a co nejvíce je šachově „vysát“. Každopádně, Ondro, gratulace k postupu a hodně štěstí na Mistrovství republiky, máš na to udělat tam díru do světa!

Velmi blízko k postupu měl v kategorii H16 Martin Konvička z Rožnova (momentálně hostující ze extraligový Třinec). Martin vstupoval do turnaje jako poslední nasazený a nakonec právě na tohle trochu doplatit – při lichém počtu hráčů měl v prvním kole volno a to mu nakonec možná ubralo potřebné bodíky pomocného hodnocení. Přesto v průběhu turnaje získával body se silnými soupeři a ještě po osmi kolech držel postupové šance ve svých rukou, v posledním kole však byl v „okamžicích pravdy“ lepší jeho ostřílenější soupeř. Martin získal v turnaji 5,5 bodu a krásné 11.místo, bohužel pro něj první nepostupové. Ale protože vím, s jakým nasazením Martin pracoval nejen v krajské výpravě, ale i na trénincích a při domácím studiu, a jak rychle se Martin lepší ve všech oblastech šachových dovedností, nemám o něj a jeho budoucí šachový růst včetně mnohých úspěchů žádný strach, Martin se bude smát příště a pak ještě mnohokrát. Zatím je potřeba především vytrvat v usilovné práci a získávat další zkušenosti.

Velmi pěkný turnaj, podložený zodpovědným příštupem k přípravám i rozborům partií, sehrál i Ríša Štefaník v kategorii H14. Herně pro Ríšu platí podobné hodnocení jako pro Ondru Stuchlého – má vynikající zdravý šachový základ. Ale potřeboval by posunout své pojetí šachů o kategorii výš, z „mládežnického šachu“ do surovějšího dospělého pojetí. Na mistrovství Ríša po úvodní výhře čtyřikrát za sebou remizoval s výše nasazenými hráči a po většinu těchto partií měl navíc herně navrch. V 6.kole pak konečně získal vítězsví a tři kola před koncem byl na 8.místě celkového pořadí s reálnými vyhlídkami na boj o postup. V této fázi se nám bohužel nepovedlo odhadnout soupeřovu volbu zahájení v dalším kole a Ríša ve své „tragické variantě“ francouzské po několika dalších nepřesnostech prohrál. Po dalších dvou remízách nakonec Ríša získal 5 bodů a pěkné 13.místo, ale měl navíc. A pokud se Ríšovi podaří upgradovat svoje herní pojetí i repertoár zahájení, příště víc určitě dosáhne.

Tak jako byl Martin Konvička překvapením pro ty, kteří ho neznali, další náš účastník kategorie H14, Lukáš Gabryš ze Vsetína, byl svými výkony velkým a příjemným překvapením i pro mě. Bez ELA byl nasazený na samém chvostu startovní listiny mezi největšími outsidery, ale v průběhu turnaje potvrzoval výkonnost někde na úrovni 1600-1800 a všem soupeřům zle zatápěl, zejména citem pro harmonické a aktivní rozmístění figur a pro nuance vzniklé pěšcové struktury byl schopný stavět výborné pozice i proti výrazně favorizovaným soupeřům (např. ve 2.kole s Richardem Novotným, ELO 1888) a zároveň houževnatě bránit pozice na kraji propasti (famózně zachráněná pozice posledního kola, ve kterém by si na Lukáše po 10ti, 15ti tazích nevsadil nikdo). I bez výrazných teoretických základů a s minimem turnajových zkušeností hrál Lukáš nečekaně vyspělé šachy, na které jsem chvílemi koukal s pusou otevřenou údivem. Jakmile Luky získá více praktických herních zkušeností a nabere tréninkový objem v teoretické i analytické oblasti šachu, bude pro všechny ještě větším nebezpečím a už na příštím Mistrovství, byť v kategorii do 16ti let, by mohl do celkového pořadí promluvit ještě vážněji. Na letošním Mistrovství získal 5 bodů, 19.místo (se stejným bodovým ziskem jako jedenáctý hráč pořadí) a nejen moje uznání.

Zajímavostí bylo i vylosování přeposledního kola kategorie H14. Los svedl dohromady dva hráče z naší výpravy – Ríšu a Lukáše. Protože oběma našim hráčům mohla uchovat naději na postup na MČR jen výhra ve vzájemném souboji, přípravu na tuto partii jsme zredukovali na pouhé konstatování – hrejte nejlíp jak umíte a snažte se oba vyhrát! Žádnou remízu! Oba hráli co nejlíp, bojovali o výhru jako lvi, nechtěli remizovat a – nakonec stejně remizovali:-) Pozice si poručit nedala.

Tomáš Lessy a Martin Sedlačík v kategorii H16 se do naší krajské výpravy dostali až krátce před začátkem turnaje. Faktem je, že do příprav a analýz partií nevložili tolik energie a neměli do nich tolik chuti, jako výše hodnocená čtveřice. Přesto v některých partiích a analýzách ukázali, že pokud budou chtít, mohli by hrát velmi dobře. Ale prvním předpokladem je především jejich rozhodnutí, odhodlání a konstruktivní přístup. Tomáš Lessy skončil 38. a Martin Sedlačík 39., shodně se ziskem 3,5 bodu, oba dva určitě měli na víc.

Závěrem bych chtěl ještě pogratulovat nejúspěšnějším účastníkům Mistrovství z našeho kraje. Stříbro Kryštofa Suchánka ze Zlína je krásný úspěch a snad bude předzvěstí nové úspěšné generace výborných zlínských šachistů. Bronz Matyáše Kovaříka ze Vsetína je neméně významným úspěchem, odměnou za šachové nadšení Matyáše i jeho trenéra Standy Juříčka, a jak je oba znám, bude jim oběma tento úspěch zároveň motivací k další usilovné práci a dalším výrazným úspěchům. A k postupu na MČR samozřejmě gratuluji Luďkovi Volčíkovi z Boršic. Výrazně do turnaje promluvili i mladí postoupčáci (kousek od postupu skončili David Opluštil a Mirek Rakušan) a hošťálkovští (výborný byl především Kuba Krejča).

Celkově hodnotím naši krajskou výpravu jako zdařilou. Získali jsme očekávaný postup Ondry, dva výsledky blízké postupovým místům Martina a Ríši, další velmi hodnotné umístění u Lukáše. A všem šesti turnaj mohl naznačit možnosti dalšího šachového ubírání. Věřím, že se neméně dobře bude dařit i účastníkům naší krajské výpravy na juniorské mistrovství, které proběhne v Přibyslavi ve dnech 14.-20.listopadu.