16.2.2018Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
14.2.2018Kalendář akcí - Přidána akce Turnaj Přátelství (včetně propozic)
Nový článek: Olympiáda dětí a mládeže - hodnocení
Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Propozice krajské výpravy na Turnaj přátelství 30.03.-01.04.2018)

GP mládeže Zlínského kraje - Vsetín 17. 4. 2010

Třetí turnaj letošní Grand prix Zlínského kraje tentokrát uspořádal Valašský šachový klub mládeže za laskavé pomoci vsetínského Alceda - střediska volného času. Devadesát pět šachistů zasedlo ke stolům po minutě ticha, která byla držena za oběti leteckého neštěstí.

V nejmladší věkové kategorii do 10 let se mezi třiatřiceti šachisty nejvíce dařilo Filipu Zavadilovi z Postoupek, druhý skončil Karel Vraj z Hošťálkové, třetí Kryštof Suchánek ze Zlína. Rozmanitost oddílů na dalších místech pod stupni vítězů potvrzuje vyrovnanost v této kategorii - Jakub Gálik z Hošťálkové, Jan Nekarda ze Starého Města, Martin Hronek ze Zlína, Šimon Šak z Jablůnky. Nejlepší z dívek byla Veronika Richterová z Valašské Bystřice. V celkovém pořadí je to také velice zajímavé. Vzhledem k tomu, že jeden ze čtyř výsledků letošní GP se bude škrtat, jsou ve hře o přeborníka kraje hned tři borci - právě ti první tři ze vsetínského turnaje.

Kategorii do 12 let obsadil největší počet hráčů - třicet šest. Zde ovšem kralovali šachisté jediného oddílu, Starého Města. Po vzájemných duelech v posledních kolech si rozdělili medaile takto: zlato Ondra Stuchlý, stříbro Martina Fusková, bronz Richard Štefaník. Až na nemedailové posty dovolili vstoupit zástupcům ze vsetínského okresu, Karlu Kachtíkovi z Hošťálkové, Matyáši Kovaříkovi ze Zbrojovky Vsetín a hošťálkovským Filipu Maňákovi a Jakubu Krejčovi. Druhá mezi dívkami skončila Erika Náplavová z Osvětiman, třetí Julie Šimčáková z Postoupek. V celkovém pořadí, protože Martina Fusková je hodnocena zvlášť - mezi dívkami, si to v Bojkovicích rozdají o titul Ondra Stuchlý a Richard Štefánik. Jen jejich totální selhání a zcela mimořádný výkon Karla Kachtíka by ještě mohly učinit jinak, a to by se ještě počítala všechna pomocná kritéria.

Kategorie do 14 let se zajímavě rozmotávala v posledních dvou utkáních. Nakonec zvítězil mezi dvaceti šesti účastníky Pavel Tománek z Boršic před Tomášem Lessym ze Starého Města a Petrem Janskou z Boršic. Čtvrtý skončil František Mrkus ze Starého Města, pátý Pavel Večeřa a šestý Jan Netušil, oba z Postoupek. Lepší ze dvou Lenek byla tentokrát boršická Lenka Slabá. Celkově mezi čtrnáctiletými vede stále ještě devítiletý Franta Mrkus, v Bojkovicích si své prvenství může ohlídat.

Chci poděkovat všem vedoucím výprav za respektování uzávěrky přihlášek v páteční poledne a také, a to zejména, za pomoc s úklidem nábytku po skončení turnaje. Děkuji též rozhodcovské čtveřici Vladislavu Bambuškovi, Vladislavu Hrtáňovi, Aleši Krmelovi a Martinu Klímovi u komputeru. Výsledky turnaje jsou jak v excelu, tak na na chess-results. Celkové pořadí po třech turnajích Grand prix je zde, čtyřiačtyřicet fotografií můžete zhlédnout zde.