Šachový svaz Zlínského kraje
Šachový svaz Zlínského kraje

Poslední aktualizace

16.4.2024Nový článek: Usnesení konference ŠSZK
Nový článek: Krajský přebor škol ve Zlíně zná vítěze
7.4.2024Nový článek: Konference Zlínského kraje 2024

KP Jihomoravského kraje 1961

Jistě většina z Vás zná a čte články pana Kalendovského, které jsou uveřejňované zejména na jihomoravských krajských stránkách. V nich reflektuje jak aktuální brněnské šachové dění, tak se velmi často fundovaně vrací do minulosti. V poslední době si můžeme připomenout např. medailony jubilantů Jiřího Borovičky, kde je krásně vidět bohatost archívu pana Kalendovského, a nebo Josefa Šeredy, který hrával za Boršice.

Kromě jiného se též věnuje mapování různých soutěží, turnajů, přeborů atd. . Před nedávnem se i na našem krajském webu objevila prosba ohledně KP mužů Jihomoravského kraje ve Zbýšově v roce 1965. Podobným způsobem by rád zmapoval i ostatní Krajské přebory. Dnešní prosba o pomoc s identifikací osob nebo doplněním chybějící křížové tabulky, případně zasláním partiářů z tohoto přeboru. Zatímní stav jeho pátrání je možné prohlédnout v příloze. Každá doplňující informace nejen z toho konkrétního KP, ale i z dalších let, jistě pana Kalendovského velmi potěší na mailu jankalend@volny.cz .

Tuto prosbu pana Kalendovského si dovolím trochu využít, a přidat několik odkazů na dle mého názoru zajímavé stránky, kde se zájemci můžou dozvědět zajímavé informace z šachové historie nejen z našeho regionu. I v přiloženém článku pan Kalendovský u několika tabulek odkazuje na známého šachistu, funkcionáře a archiváře Boršic pana Josefa Ludvíčka. Ten vedl dlouhá léta kroniku Boršic, kde mapoval nejen výsledky tohoto oddílu, ale i celého okresu Uherské Hradiště, potažmo i celé republiky. Mimo neuvěřitelně velké množství nejrůznějších tabulek, které obsáhly jak celostátní soutěže, tak i náborový turnaj boršických žáků, se v kronice nachází i množství fotek. Všechny fotky z pěti kronik obsahující roky 1930-1975 naskenoval autor těchto řádek a umístnil do oddílové fotogalerie. Fotek je v pěti albech rozčleněných dle umístění v kronikách celkem přes 250. Přímé odkazy na jednotlivé fotogalerie jsou v rozcestníku na starých stránkách Boršic.

Předpokládám, že většina z Vás zaznamenala v loňském roce vydání vynikající knihy bratří Juříčků „100 let šachu na Valašsku“. Ukázku z ní si můžete prohlédnout zde, informace o knize včetně kontaktu na objednání jsou pak zde. V ní oba autoři představili výsledek své mnohaleté mravenčí práce ve sběru informací a zejména výsledků šachových oddílů Valašska. Knihu můžu jen doporučit. Každý kdo se do ní začte musí smeknout nad množstvím práce a času, kterou knize oba autoři věnovali. Antonín Juříček je též dlouholetým kronikářem Zbrojovky Vsetín. Kroniky si teď může každý prohlédnout, jelikož na oddílových stránkách Vsetína jsou k dispozici v několika PDF souborech. Stahovat si je můžete z následujícího odkazu. Na vsetínském webu je ostatně věnována historickým událostem a tabulkám velká pozornost. Myslím, že se jim v tomto mnoho oddílových webů rovnat nemůže.

Mapovat historii šachu na Uherskohradišťsku se momentálně snaží autor těchto řádků. Rád by po vzoru pana Juříčka sesbíral co nejvíce tabulek dlouhodobých soutěží družstev ve kterých hrála družstva okresu UH, okresních přeborů, ostatních turnajů atd. . V současnosti se zaměřil zejména na soutěže družstev. Cílem je mít co nejvíce křížových tabulek těchto soutěží. Kde to nepůjde, tak alespoň konečnou “klasickou” tabulku. Tabulky z několika sezón jsou k vidění na výše uvedeném rozcestníku na stránkách Boršic. Zde si můžete rozkliknout např. sezónu 1947/1948. Pro zajímavost uvádím, že zatím největší mezery mám v 50 letech, a paradoxně z let existence Uherskohradišťské župy v letech 1941-1949 mám u všech soutěží kompletní křížové tabulky, když hlavní zásluhu na tom mají právě výše uvedené kroniky pana Ludvíčka, kterému za jejich zapůjčení (a hlavně psaní) patří velké poděkování.

Při hledání informací jsme s oddílovým kolegou Jožkou Martinákem nafotili více než tisíc článků ze Slovácké jiskry z let 1963-1990. Postupně je zpracováváme do přehledné formy o čemž se můžete přesvědčit při shlédnutí článků uveřejněných v roce 1963. Cílem je dostat do elektronické formy co nejvíce informací o šachovém dění na okrese, které zaručuje zachování dat i pro další generace (viz třeba zprávy OŠS, které vydával pan ing.Hora. Zde je rok 1992).

Chtěl bych tímto požádat všechny kdo vlastní staré výsledky všech možných soutěží (jednotlivců, družstev, mládeže), zprávy z kol, fotky, partiáře a další dokumenty, aby rozhodně nic nevyhazovali. Co se někomu může zdát jako nepotřebné, někdo jiný velmi ocení. Pan Juříček jistě ocení vše co se týká šachu na Valašsku. Pan Kalendovský bude jistě rád za každou zajímavost ohledně brněnského šachu a též jihomoravského šachu. To bylo ostatně i prvopočátkem mého článku. Jeho prosba o pomoc při hledání výsledků a partií z KP v roce 1961. Podstatná část Zlínského kraje tehdy patřila pod Jihomoravský kraj, proto na fotkách poznáváme i šachisty z našich končin. Autor článku Pavel Růčka (mail:Pavel.Rucka@worldonline.cz), pak bude velmi vděčen, za cokoliv se vztahem k oddílům okresu Uherské Hradiště. Jak jsem uvedl momentálně se zejména soustředím na soutěže družstev, ale průběžně zpracovávám i ostatní věci.

Z výše uvedených odkazů je snad zřejmé, že případné poskytnuté informace budou náležitě využity a zpracovány ku prospěchu všem zájemcům o historii.

Též věřím, že výše odkazovaná kronika Vsetína bude inspirací i pro ostatní oddíly. Jistě nejeden oddíl se může pochlubit krásně vedenou kronikou. Ať již po grafické stránce (např. Napajedla mají krásnou) nebo informačně bohatou. To se bohužel nedá říci o všemi chválené staré kronice dnes již neexistujícího oddílu z Uherského Hradiště o které není známo, kde zmizela. Ví někdo ze čtenářů, kde by mohla býti?

Závěrem ještě několik zajímavých odkazů mimo region. Na stránkách pana Kotěšovce je k nalezení mnoho zajímavého. Já bych zejména upozornil na kompletně nafocené ročníky Čs.šachu (vycházející pod různými názvy) z let 1907-1945, kde se dá najít mnoho zajímavých informací. Pan Kotěšovec i nezištně stáhl a vyselektoval mnoho šachových rubrik ze starých novin a časopisů.

Zajímavě o šachu v Jihočeské kraji píše pan Zabloudil na stránkách oddílu z Tábora. Kompletní kroniky nabízí ke stažení oddíl z Chrudimi.

Pavel Růčka

Soubor ke stažení (pdf)

26.8.2009  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: různé



Archiv článků

Zpět na úvodní stránku
© 2005
webmaster: sszk@seznam.cz
Doučování matematiky