25.3.2024Komise mládeže - Přidán dokument (propozice GP v rapid šachu 2023/2024 - aktualizace o počty postupujících)
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 celkově po třech turnajích
Mládež - Přidán turnaj GP 2023/2024 3.turnaj Boršice
Kalendář akcí - Přidána akce 48. Přebor Vsetína (včetně propozic)

Staré Město bronzové

Z krajského přeboru si postup vybojovala družstva Starého Města a Sokola Postoupky. Větší šance mělo družstvo ze Starého Města složené ze zkušených účastníků mnoha mistrovských šampionátů. Navíc na první desce je posílil zkušený Jiří Navrátil z Grygova. Tomu odpovídalo i nasazení jako číslo 2. Sokol Postoupky měl mladší tým, bez hosta a jediným hráčem s ELEM byl Miroslav Rakušan. Z osmadvaceti družstev patřilo Postoupkám číslo 22.

Průběh mistrovství vcelku odpovídal papírovým předpokladům. Vepředu se drželi favorité z Frýdku-Místku, Polabiny Pardubice, Staré Město (první nasazená trojice), Panda Rychnov a další favorité. Po sobotních sedmi kolech měla dvojice Frýdek-Místek A a Polabiny již solidní náskok a tak na zlato mohla myslet jen tato dvojice. V osmém kole obě družstva vyhrála a tak vše muselo rozhodnout poslední kolo. Průběžné pořadí bylo FM A 22 bodů, Polabiny 21 bodů a družstva na třetím až devátém místě pak měla od 16 do 14 Bobů. Všechny tyto týmy včetně sedmého starého Města mohly pomýšlet na bronzovou medaili.

Los posledního kola svedl dohromady obě družstva Frýdku-Místku. Kdo čekal jasnou záležitost, tak se mýlil. Po oboustranném boji skončil zápas remízou 3:3. Po výhře Polabin v posledním kole tak zůstalo zlato pořadatelskému družstvu. Frýdek-Místek A pak skončil druhý. Frýdečákům se pak po právu dostalo ocenění za fér hru.

Staré Město muselo pro zisk medaile v posledním kole vyhrát a čekat na ostatní výsledky. Po výhře 5:1 s Hradcem Králové pak již netrpělivě všichni čekali na ostatní výsledky. A jelikož Panda Rychnov nad Kněžnou remizoval s Lokomotivou Brno, tak se Staroměšťané mohli radovat z bronzových medailí. Jejich sestava byla Jiří Navrátil 4.5, František Mrkus 3.5, Martina Fusková 5.5, Richard Štefaník 4.5, Ondra Stuchlý 8 a Pavel Němec 6. A jelikož elitní kvarteto (Fusková, Štefaník, Mrkus a Stuchlý) může hrát i příští rok, tak si ve Starém Městě jistě na medaili dělají zálusk i v příštím roce.

Sokol Postoupky měl trochu smůlu, když tři zápasy od třetího kola remizoval. V tříbodovém systému je to velký handicap. Celkových devět bodů a 24.místo asi odpovídá možnostem mladého družstva. Kromě Netušila všichni můžou hrát i příští rok v této kategorii. Výborně zahrály zadní šachovnice, jednak Julča Šimčáková a zejména stoprocentní Miroslav Rakušan a též Pavel Opluštil (pro pořádek je nutné uvést, že ten měl 1/1 kontumační výhrou v posledním kole) pro p. Celá sestava pak byla Jan Netušil 2, David Opluštil 1.5, Milan Ladický 3.5, Michal Scheichenost 2/8, Julie Šimčáková 5.5, Miroslav Rakušan 9/9! a Pavel Opluštil 1/1.

Kompletní výsledky jsou na chess-results. Speciální stránky MČR, kde jsou k vidění fotografie, dále je tam i rozcestník na ohlasy jednotlivých týmů jsou zde. Pohled přímého účastníka pana Opluštila je na blogu Postoupek. Předpokládám, že se časem objeví článek i na webu bronzového Starého Města.

16.6.2009  |  přidal: Pavel Růčka   |   kategorie: Mládež