20.4.2018Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány
18.4.2018Centrum talentované mládeže- Přidán dokument (Propozice krajské výpravy na Přebor města Vsetína 04.-11.07.2018)
13.4.2018Mládež, Metodické materiály - Aktuální úkoly byly aktualizovány

Medailisti ze tří zemí

Devatenáct ročníků v historii šachového turnaje je již dost. Zlínští pořadatelé se pokusili letošní ročník tak trochu pojmout jako generálku na příští jubilejní turnaj. A ta se podařila.
V již tradičním turnaji si na mnohé jeho účastníci už mohli zvyknout. Několik posledních ročníků se už tradičně hraje jako otevřený krajský přebor v rapid šachu, tradičně se už několik let hraje v kongresovém sále hotelu Moskva, téměř tradičně bývá nešachové slunečné počasí. A bohužel v posledních třech letech se tradiční termín kříží s termínem dorosteneckých soutěží družstev. I přes tuto kolizi, která odebrala hodně potenciálních účastníků, se na startu sešlo 102 šachistů. Rekordní byl počet titulovaných hráčů, dva velmistři a po sedmi mezinárodních mistrech a fidemistrech.
Oběma velmistrům se tentokrát nedařilo. Domácí Tomáš Polák hrál turnaj poprvé, ale první partii prohrál se svým extraligovým spoluhráčem ze Zlína Romanem Chytilkem ve čtvrtém kole a finiš se mu vůbec nevydařil, když získal jen tři remizy z posledních čtyř kol a bylo z toho první nehonorovaná příčka, dvacátáprvní. Petr Velička "Vaculíka" už jednou vyhrál, i když toto vítězství je už letité, v rodném listu má rok 1998. Petr skončil ještě hůř než Tomáš. Zahrál si minizápas se zlínským klubem, který skončil smírem 2,5:2,5, porazili jej Chytilek a v posledním kole Ponížil, remizoval s Krčálem a poslední prohru utržil s exlíňákem Piskem.
A tak se o uvolněné čelo turnaje rvala větší smečka. První stůl postupně okupovali Michalík, Maďar Hajnal, po něm Urbanec a nakonec se sem vrátil Michalík a protože poslední kolo jako jediný šestiapůlbodový vyhrál, zaslouženě vyhrál i celý turnaj. I když je Peter z ambiciozního slovenského klubu Baník Prievidza, dá se říci, že částečně vítězství zůstalo ve Zlíně, protože vítěz turnaje zde hraje extraligu. Druhé místo odváží až do Maďarska Zoltán Hajnal a třetí místo z loňského ročníku obhájil pravidelný účastník Pavel Zpěvák.
A ještě jednu tradici je dobré vzpomenout, již několik let pravidelně získává přebornický titul kraje Zdena Blümelová, letos se na kola perfektně soustředila, k 5 bodům a prémii za vítězství si přivezla domů ještě uštrykovaný svetr.
K vítězství krajského přeboru stačilo nakonec celkové sedmé místo a to vybojoval Josef Mudrák, který za sebou nechal dva domácí hráče, Cyrila Ponížila a Jana Sosnu.
Ponížil ještě přidal vítězství v kategorii juniorů a byl nakonec nejúspěšnějším sběratelem cen.
Dá se říci, že letos jsou pořadatelé turnaje spokojení, snad se to dá říci i o všech účastnících turnaje. A tak se můžeme společně těšit na dvacátý ročník, který doufejme bude probíhat nejméně v takovém stylu, jako ten letošní.