16.7.2018Kalendář akcí - Přidána akce Memoriál Křížka a Grabce (včetně propozic)
15.7.2018Nový článek: Hodnocení krajské výpravy na Vsetín 2018
Nový článek: KP jednotlivců v praktickém šachu
Kalendář akcí - Přidána akce KP v praktickém šachu (včetně propozic)
Nový článek: Krajský přebor jednotlivců v praktickém šachu.

MČR mládeže 2009

Ve dnech 7.-14. března 2009 se uskutečnilo 17. mistrovství Mistrovství ČR mládeže do 16 let 2009....

Idylická příroda Jeseníků, horský vzduch a příjemné hotelové i herní prostředí bylo skvělou nálepkou nad šachovým kláním. Pořadatelé se opravdu překonali a dle mého názoru jsem špičkovější MČR mládeže ještě nezažil. K perličkám patřil bezesporu online přenos z dvaceti šachovnic, bezdrátový internet v prostorách hotelu a pestrý šachový (i nešachový) doplňkový program. Mouchy nelze hledat ani ve stravě. Hotelový kuchaři se opravdu vytáhli, a kdyby náhodou něco někomu nechutnalo, mohli jste si objednat z jídelního lístku, na co máte právě chuť.

Hrací sál i hrací prostory byly velmi příjemné a rozhodně nehrozilo, že by byla hlava na hlavě. Všichni hráči měli kolem šachovnice dostatek prostoru na partiář, tužky, pití, jídlo a plyšáky. Nedílnou součástí každého přeboru jsou trenéři a rodiče našich talentů. Každým rokem bývá boj pořadatelů s hlukem, rozhovory během partie, posunky diváků směrem k hráčům a dodržováním šachových pravidel. Letos nevím proč, ale problémů či sporů bylo velmi málo (šachový spor snad ani jeden) a všichni se chovali velmi zdvořile – zřejmě omámeni zdejším vzduchem. Konec zasloužené chvály pořadatelům, pojďme se podívat na naše krajské reprezentanty.

Náš kraj v hlavních mistrovských kategorií hájilo 18 talentů. Spravedlivě 9 dívek a 9 chlapců. Dívky získali dohromady 49 bodů (5,4 na jednu hráčku), kluci 40 bodů (4,4 na jednoho hráče). Dívky uhráli průměrně +2 (nejvíce Fusková a Kolomazníková obě +5 tzn. 7 bodů), kluci se spokojili s 50% možných bodů (nejvíce Mrkus +3 tzn. 6 bodů). Pokud jde o průměrné umístění, pak dívky byli průměrně na 9.místě (nejlépe Fusková a Kolomazníková obě 2. místo), kdežto kluci se umístili průměrně na 13. místě (nejlépe Mrkus na 5. místě). Medaile vybojovali jen dívky a to dvě stříbrné (Fusková a Kolomazníková), a jednu bronzovou (Tomečková). Získali jsme druhý největší počet medailí (nejvíc Moravskoslezský kraj a to 10!), nicméně je škoda, že jsme nezískali ani jednu nejcennější.

Dívky:

V kategorii D10 (17 hráček) nestartovala ani jedna svěřenkyně našeho kraje. :(

V kategorii D12 (21 hráček) si výborně počínala Martina Fusková (ŠK Staré Město), které krásných 7bodů vyneslo na 2. místo. Statečně bojovala Julie Šimčáková (Sokol Postoupky) a výsledkem bylo 3,5bodu a 18.místo.

V kategorii D14 (22 hráček) bojovalo duo Lenka Blechová (KK-SK Osvětimany)a Lenka Slabá (SK Boršice) o své místo v elitní šestce. Obě získali 5,5bodu a skončili na 7. respektive 8. místě.

V kategorii D16 (25 hráček) měl náš kraj hned pětici dívek. Nejlépe si vedla Barbora Kolomazníková (ŠK Zlín), která v dramatickém turnaji získala 7bodů a 2. místo. Největším překvapením bylo vystoupení Anety Tomečkové (Sokol Postoupky). Její bojovnost a nasazení v každé partii ji zaslouženě vyneslo 6,5 bodu a krásné 3. místo. Střed startovního pole okupovali Jana Zpěváková (ŠK Staré Město) 5bodů a 11.místo; Maika Phamová (ŠK Zlín) 4,5 bodu a 12. místo; Petra Churá (KK-SK Osvětimany) 4,5 bodu a 16. místo.

Kluci

V kategorii H10 (24 hráčů) si velmi dobře vedl František Mrkus (ŠK Staré Město), kdy nashromáždil 6 bodů a celkově obsadil příjemné 5. místo. Druhý krajánek Ondřej Stuchlý (ŠK Staré Město) posbíral 4,5bodu a celkově 12. místo.

V kategorii H12 (24 hráčů) hájil naše barvy jediný zástupce Richard Štefaník (ŠK Staré Město). V jeho bezpečném pojetí šachu uvízlo 3,5bodu a 21.místo.

V kategorii H14 (24 hráčů) úřadovalo trio Luděk Volčík (SK Boršice), Vojtěch Dobeš (ŠK Staré Město) a Ondřej Karlík (Sokol Hošťálková). Všichni tři měli určitě ambice vyšší než nakonec skončili, avšak předvedená hra jim přidělila 5,5 – 5 a 4,5 bodu. Celkově pak 7.; 10. a 13. místo.

V kategorii H16 (24 hráčů) se statečně bilo trio Adam Gabriel (SK Boršice), Pavel Náplava (SK Boršice) a Jakub Náplava (KK-SK Osvětimany). Výkyvná forma jim nadělila 5; 4 a 2 body. Tedy 8. místo; 18. místo a 22. místo.

Celkově hodnotím vystoupení našich talentů pozitivně, ikdyž nutno připustit, že hlavně zásluhou dívek. Chtěl bych všem zúčastněným poděkovat za reprezentaci Zlínského kraje a popřát hodně zdaru v dalším šachovém vývoji.